Aktualności

23-04-2013Raport maszyn: Albo stagnacja, albo konsolidacja

Branża maszynowa boleśnie odczuwa blokady inwestycji w przemyśle drzewnym i meblarskim. Prognozowanie, co może dziać się w najbliższym czasie, jest czymś w rodzaju wróżenia z fusów. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to konsolidacja.
Optymizmem napawa rosnący popyt na maszyny na rynkach Ameryki Północnej i Europy Wschodniej.


        Z danych za okres od stycznia do września ub.r., zebranych przez Biuro Studiów ACIMALL, wynika, że niewielki spadek w eksporcie maszyn odnotowały Włochy. Azjatycki gigant – Chiny – wykazał się niezwykłą wydajnością w trzecim kwartale minionego roku i częściowo zmniejszył dystans do dwóch największych producentów maszyn: Niemiec i Włoch.
Sytuacja Austrii i Tajwanu nie zmieniła się znacząco. Pozytywne zmiany widoczne są za to w eksporcie maszyn ze Stanów Zjednoczonych.

In minus
Mimo wszystko bilans minionego roku dla technologii obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych jest niekorzystny. Wstępne dane ogłoszone przez Biuro Studiów ACIMALL potwierdziły problemy włoskiego przemysłu drzewnego, który w ciągu ostatnich 5 lat stracił blisko 30% swoich obrotów.
        W porównaniu do 2011 r. produkcja spadła o 9,8%. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest kurczący się rynek włoski, którego struktura uległa zmianie. Nie stoi za tym tymczasowy trend, jest to wymuszone nową sytuacją rynkową, do której należy się przyzwyczaić.
        „Płacimy wysoką cenę za kryzys na włoskim rynku” – mówi Paolo Zanibon, dyrektor generalny ACIMALL. „Negatywny trend wywiera wpływ na produkcję mebli i wszelkich drewnopochodnych elementów w naszym kraju, w sposób nieunikniony prowadząc do blokady inwestycji”.
         –Nawet niemieccy i chińscy dostawcy technologii boleśnie odczuwają kryzys, w 2011 r. mieli znacznie lepszą wydajność.

Cele strategiczne
Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny są trzema głównymi rynkami docelowymi eksportu maszyn, z ponad 300 milionów euro obrotu, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2012 r. Europejskie rynki: Niemcy, Francja i Austria są bardziej podatne na spadki, należą więc do drugiej i trzeciej kategorii. Wśród krajów rozwijających się, z wyjątkiem Rosji, na szczególną uwagę zasługują Malezja oraz Brazylia, a także Korea Południowa, Indie i Meksyk.
 
Liczby nie kłamią
W okresie październik-grudzień 2012 r., w branży maszyn i narzędzi do obróbki drewna we Włoszech, będących papierkiem lakmusowym przemysłu maszynowego, odnotowano 9,5% spadek zamówień, w porównaniu do tego samego okresu z 2011 r.
        Spadek zamówień z zagranicy wyniósł 10,5%, podczas gdy włoski popyt nieznacznie wzrósł o 0,8%. Badania ACIMALL pokazały, że 14% firm wskazuje na pozytywny trend produkcji, 39% określa sytuację jako stabilną, a aż 47% dostrzega tendencję spadkową.

Spojrzenie w przyszłość
Trudno założyć jaki będzie dla branży maszynowej rok 2013. „Odwrócenie negatywnego trendu jest niemożliwe” – dodaje Paolo Zanibon – „bez skutecznych działań ze strony rządu.
        Przemysł zawsze był filarem naszej gospodarki, dając istotny wkład do salda handlu zagranicznego – nie tylko maszyn do obróbki drewna, ale także szkła, tworzyw sztucznych, obuwia i marmuru.     Musimy zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w narzędzia, które pozwolą im promować innowacje i pobudzać popyt.


Więcej w kwietniowym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl” www.wydawnictwo.meble.pl/kup-prenumerate
wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.